Nemažai žmonių teiraujasi ir nuoširdžiai bijo dėl to, kokį variklį pasirinkti. Neva, nuvažiuoju daug kilometrų, bet spauda rašo ir ekspertai sako, kad dyzelinu varomo automobilio pirkti, šiukštu, negalima. Žiniasklaida mirga nuo antraščių, kad dyzeliniams varikliams artėja paskutinioji. Ar tikrai?
Visų pirma pripažinkime faktą: taip, dyzelinu varomų variklių eros pabaiga artėja.
O kaip greitai tai nutiks? Čia jau kitas klausimas.
Visų pirma, reikia suprasti, kad toks rinkos pokytis negali įvykti nei per 5, nei per 10 metų. Dažnu atveju gamyklos turi didelių įsipareigojimų iki 2030 metų ar dar toliau į ateitį. Tai reiškia, kad blogiausiu įmanomu scenarijumi – gamintojai ims mažinti gamybos pajėgumus nuo 2030 m., vos tik įvykdys dabar turimus įsipareigojimus.
Spaudoje mirga valstybės pasiruošimas „kovoti“ su dyzeliniais varikliais. Pažiūrėkime, kokie esminiai to plano punktai.
1. Apmokestinti automobilius, pagal jų taršos lygį.
Puiku. Tik nauji automobiliai su dyzeliniais varikliais pagal taršą, ne taip jau atsilieka, o kartais netgi lenkia bezininius variklius. Naujausios technologijos, specialūs filtrai, detalės – daro savo darbą.
2. Padidinti akcizo tarifą, taikomą dyzeliniam kurui.
Gerai, čia jau pats automobilis kaip ir negali negali turėti įtakos. Tačiau, jei nuvažiuojate daugiau kaip 30 000 km, nuojauta kužda, kad dyzelinis variklis vis tiek bus ekonomiškai naudingesnis jūsų namų ūkiui.
3. Nustatyti finansines paskatas penkių didžiųjų miestų (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio) savivaldybėms, jeigu jos riboja dyzelinių automobilių eismą mieste ar jo dalyje.
Finansinė paskata suteikiama už ribojimo įgyvendinimą ir gali būti panaudota tik su susisiekimo sektoriumi susijusiems tikslams įgyvendinti.
Puiku, šauni idėja. Kas buvo Londone, tas žino, kaip tiksliai atrodo tokios idėjos įgyvendinimas, ir kokio kosminio biudžeto jis reikalautų. Manau, galima drąsiai teigti, kad su mūsų politikų talentais tai neįvyks artimiausius keliasdešimt metų.
Akivaizdu, kad valstybės vadovai ir ministerijos turi puikių, tikrai jau veikiančių idėjų pasiūlymus. Puiku. Tik labai gaila, kad negalvodami apie pasekmes, jau dabar skelbiasi pradėdami „kovą“ su dyzeliniais automobiliais, negalvodami, kokią žalą rinkai tai gali padaryti šiandien, nors jų pačių kovos pradžia numanoma tik dar po keliolikos metų.
Skelbti tokio tipo informaciją reiktų aiškiai nustačius pokyčių terminus, ir su paaiškinimais, kas bus tiems, kurių automobiliai neatitinka standartų.
Taip pat reikėtų aiškiai pranešti, kad nauji standartai bus taikomi senesniems automobiliams, kurie itin teršia gamtą, o ne naujiems ar apynaujiems automobiliams, atitinkantiems leistinus taršos kriterijus.
Ponai ir ponios, neskleiskime panikos, ir nešaukime visam kaimui, kad atbėga vilkas, kol vilko net horizonte nėra.